Євангеліє: Дім Мій є дім молитви, а ви зробили його вертепом розбійників
- admin
- 10 груд. 2019 р.
- Читати 4 хв

Сьогодні читаємо Євангеліє про те, як Господь наш Ісус Христос вигнав торговців з храму.
Євангельські читання 10 грудня
Євангеліє від Луки, 19, 45 - 48
45 І ввійшовши у храм, почав виганяти тих, що в ньому продавали і купували, 46 кажучи їм: написано: дім Мій є дім молитви, а ви зробили його вертепом розбійників. 47 І навчав щодня в храмі. А первосвященики і книжники та старійшини народні шукали, як погубити Його,
48 і не знаходили, що б зробити з Ним, бо всі люди трималися Його і слухали Його.
Толкова Біблія
Увійшовши в Єрусалим, Господь попрямував в храм і вчинив вигнання торговців із храму. Про це оповідають тільки три перших євангелісти, причому розповідь св. Марка відрізняється від оповідання св. Матвія і Луки тим, що за св. Марком, Господь, увійшовши в храм, і оглянувши все, так як година вже пізня була, пішов у Віфанію з дванадцятьма і тільки на другий день, після прокляття смоківниці, знову, увійшовши в храм, вигнав тих, що торгують.
Тут не можна бачити серйозного протиріччя: Апостоли у викладі подій не завжди дотримувалися точного хронологічного порядку; для них часто важливіше представлявся зв'язок подій логічний.
Деякі ж допускають, що було подвійне очищення храму від торговців: безпосередньо в день входу Господнього в Єрусалим і вдруге - наступного дня.
Три роки тому, коли Господь прийшов в Єрусалим на першу, після Свого хрещення, Пасху, Він застав двори і прибудови храму оберненими в торгову площу, і вигнав усіх тих, що торгують. У наступному році Господь знову прийшов в Єрусалим на Пасху, але торгівлі в храмі, мабуть, не застав. На третю Пасху Свого служіння Господь зовсім не був у Єрусалимі. Коли ж наближалася четверта Пасха, то Іудеї були стурбовані, чи прийде Ісус на свято. Знаючи, що начальство вже винесло Йому смертний вирок, і думаючи, що Він не наважиться йти в Єрусалим на явну смерть, торговці, з дозволу первосвящеників, нагнали знову на подвір'я храму стада тварин, розставили намети з різними товарами, поставили столи з міняльними касами, лави з голубами, яких розводили для продажу самі первосвященики, - і почали торгувати.
Прихід Господа до храму з'явився для них несподіванкою. Після того, як народ урочисто привітав Його криками «Осанна», ніхто не наважився протидіяти Йому, коли
Він, як і в перший рік свого служіння, почав виганяти торговців.
Св. Марк до цього додає ще, що Господь не дозволяв, щоб хто-небудь проносив через храм будь-яку річ, тобто сторонні речі, які не мають відношення до здійснюваного в храмі богослужіння.
Очевидно, велич і могутність Божества просяяли в цей момент на лику Господа, так що ніхто не смів чинити Йому протидії, і всі мимоволі корилися Йому. А первосвященики, очевидно, теж не сміли нічого зробити проти Господа, бачачи, як народ невідступно слухає Його, дивуючись наукою Його (Мк. 11).
Перше послання до Тимофія святого апостола Павла, 1, 8 – 14
8 А ми знаємо, що закон добрий, якщо хто законно вживає його, 9 знаючи, що закон призначений не для праведника, а для беззаконних i непокiрних, нечестивих i грiшникiв, неправедних i нечистих, для кривдників батька і матері, для людиновбивць, 10 для блудникiв, мужоложцiв, розбійників‚ наклепникiв, скотоложцiв, неправдомовцiв, клятвопорушникiв та для всіх, що противляться здоровому вченню, 11 за славним благовiстям блаженного Бога, яке менi довiрене.
12 Дякую Христу Iсусу, Господеві нашому, Який дав менi силу, що Вiн визнав мене вiрним, поставивши на служiння, 13 мене, колишнього хулителя, i гонителя, i кривдника, але помилуваного тому, що так чинив за невiданням‚ у невiрствi; 14 благодать же Господа нашого Iсуса Христа вiдкрилася в менi щедро з вiрою i любов’ю у Христi Iсусi.
Толкова Біблія
«Законно» - відповідно до самої суті закону. Пор. Рим. 3: 27-28 і особливо Рим. 3:31.
Хороший учитель буде використовувати закон згідно з його призначенням, коли визнає, що закон взагалі призначений не для «праведника», тобто для людини хорошої, чесної і бажаної Богу, а для людей зовсім інших. Апостол має тут на увазі вже не тільки закон Мойсея, але і всякий державний закон, який встановлюється владою (Рим. 13: 1 і сл.).
Перераховуючи грішників, для яких і потрібен закон, апостол ділить їх на чотири групи: а) грішники, що взагалі не визнають ні Божого, ні людських законів («беззаконні і непокірні»), б) що не віддають належної поваги Богу і зухвало порушують Його заповіді («нечестиві і грішники»), в) що не визнають нічого святого і осквернюють те, що присвячене Богові ( «несправедлі й нечисті» - точніше «опоганювачі» - βέβηλοι), г) батько- і матеревбивці (переклад неточний; «ображають »), «душогубці ... людинохижаки», тобто викрадають людей для продажу в рабство (άνδραποδισταϊς).
Апостол тут в обчисленні гріхів слідує порядку заповідей. Якщо «нечестиві та грішники» порушують перші чотири заповіді, що вимагають поваги до Бога і божественного, то батьковбивці порушують п'яту, людиновбивці - шосту, розпусники - сьому, людинохижаки - восьму, і брехуни - дев'яту.
Про десяту заповідь, що забороняє більш тонкий вид гріха - гріховне побажання, апостол не вважає тут потрібним згадати, але і її, можливо, він має на увазі в словах: «і для всього, що противиться здоровому вченню», під чим він розуміє справжнє апостольське вчення, яке, як цілком здорове і таке, що буде породжувати в слухачах добрі плоди.
За славним благовiстям блаженного Бога, яке менi довiрене...
Ці слова роблять висновок до 1 Тим. 1: 9 стиха: що Закон не установлений для праведного - це було сказано в благовісті Самого Бога, яке доручено звіщати Апостолу Павлу.
«Блаженного Бога». Бог називається тут «блаженним» для того, щоб дати зрозуміти читачам, що, перебуваючи в єднанні з Богом, вони також отримують блаженство, що полягає в повному спокої, відсутності будь-якого страху. Такого блаженства не могли їм обіцяти книжники, що перш за все висували в їхній свідомості їх постійну відповідальність перед законом, яка не могла викликати в їхніх серцях заспокоєння.
Апостол так переконаний в істинності свого вчення, що не інакше, як з почуттям глибокої вдячності згадує про своє покликання до апостольського служіння. Тільки благодать, тобто любов Божа, могла зробити з нього, колишнього гонителя християн, вірного проповідника Христового Євангелія. Сам він був безсилий що-небудь зробити для свого відродження - Бог дав йому цю силу.
З вірою і любов'ю у Христі. І віра, і любов прокинулися в Павлові саме як результат могутнього дії божественної благодаті.
Comments