top of page

Євангельські читання: Якщо царство розділиться само в собі, не може встояти

  • Фото автора: admin
    admin
  • 2 вер. 2020 р.
  • Читати 6 хв


Євангельські читання 2 вересня


Євангеліє від Марка, 3, 20-27


20 Приходять у дім; і знову збирається народ, так що їм неможливо було і хліба їсти. 21 І, почувши, ті, хто був у Нього, пішли взяти Його, бо говорили, що Він не при собі. 22 А книжники, які прийшли з Єрусалима, говорили, що Він має в Собі Вельзевула і що силою бісівського князя виганяє бісів. 23 І, покликавши їх, говорив їм притчами: як може сатана виганяти сатану? 24 Якщо царство розділиться само в собі, не може встояти царство те. 25 І якщо дім розділиться сам у собі, не може встояти дім той. 26 І якщо сатана повстав сам на себе і розділився, не може встояти, але прийшов кінець його. 27 Ніхто, ввійшовши в дім сильного, не може пограбувати речей його, якщо раніш не зв’яже сильного, і тоді розграбує дім його.

Толкова Біблія


20 Приходять у дім; і знову збирається народ, так що їм неможливо було і хліба їсти.

Один єв. Марк згадує про скупчення народу біля дому, де знаходився Христос в Капернаумі, і про прихід рідних Христа в Капернаум для того, щоб забрати Христа. З іншого боку, він пропускає історію зцілення біснуватого, яка в Євангеліях Матфея і Луки служить вступом до опису нападок фарисеїв на Христа: у нього вже про такого роду чудеса, вчинені Христом, говорилося раніше.


Очевидно, євангелист Марк, тільки що описавши обрання 12-ти, які склали біля Христа найбільш тісне коло, немов осередок Церкви Новозавітньої, поспішає показати читачам, як поставилися до цього нового кроку Христа, по-перше, народ, по-друге, рідні Христа і, по-третє, вороги Його - фарисеї, а потім показує, як Христос поставився до фарисеїв і рідних Своїх.


Приходять у дім. Тут єв. Марк не вживає свого улюбленого слова "негайно", і, таким чином, дає можливість припустити, що за обранням 12-ти був деякий проміжок часу,на який і можна віднести нагірну проповідь, наявну у єв. Луки зразу після історії обрання 12-ти (Лк. 6:17 і наст.).


Так, що вони не могли навіть хліба їсти - тобто влаштувати трапезу. Народ, очевидно, наповнив і двір, де зазвичай влаштовували трапези для гостей ...

21 І, почувши, ті, хто був у Нього, пішли взяти Його, бо говорили, що Він не при собі.

В рос. перекладі «ті, хто був у Нього» перекладено як «ближні».


На думку Шанца і Кнабенбаура, тут під "ближніми" розуміються прихильники Христа в Капернаумі. Підстави для такого твердження ці вчені знаходять в наступному: а) в тому, що в кн. Мак. цей вислів означає саме прихильників (1 Мак. 9:44; 1 Мак. 11:73 та ін.), б) родичі Христа жили в Назареті і не могли так скоро дізнатися, що робиться в Капернаумі, в) коли приходять Мати і брати Христа, Марк називає їх інакше (ст. 31).


Але проти таких доказів говорить наступне: а) вираз "ближні" може означати і рідних (Притч. 31: 2, де слово єврейське, перекладене "сім'я її"); б) те, про що йдеться в 20-му стиху, могло тривати довший час, так що і рідні Христа могли дізнатися про те, що відбувається; в) Марк має на увазі і в 21 і в 31 ст. одних і тих же осіб, але позначає їх точніше вже після їх прибуття. Тому більшість тлумачів бачать в "ближніх" рідних Христа. (Про цих родичів Христа євангелист поки перериває мову, даючи їм, так би мовити, час прибути в Капернаум, а поки зображує зіткнення з книжниками).


Бо говорили. Хто говорив? Вейс бачить тут безособовий вираз: говорили взагалі в народі, говорили тут і там ... і ці розмови дійшли до рідних Ісуса, які, з любові до Нього, і пішли Його взяти і забрати додому. Але найприродніше бачити тут вказівку​​на те враження, яке справили на родичів Христа розповіді тих, хто прийшов в Назарет з Капернаума, про той стан, в якому знаходився в той час в Капернаумі Христос. Вони, ймовірно, стали міркувати між собою, що їм належить зробити у відношенні до Христа.


Що Він не при собі. Тобто знаходиться в такому збудженому стані, що Його можна назвати людиною несповна розуму. Така людина зазвичай нехтує звичайними правилами життя, будучи цілком захопленим поглинаючою його ідеєю. Але це не безумець, що не вважав себе, звичайно, божевільним, і Ап. Павло, коли говорив "якщо не при собі, то для Бога". Рідні не вважали Христа божевільним, але думали тільки, що Йому потрібно відпочити від страшної душевної напруги, в якій Він тоді перебував і в якій навіть забував про необхідність підкріплювати Свої сили їжею. І Сам Христос зовсім не вважає за потрібне доводити, що знаходиться в доброму здоров'ї: Він тільки відхиляє їх бажання піклуватися про Нього ...


22 А книжники, які прийшли з Єрусалима, говорили, що Він має в Собі Вельзевула і що силою бісівського князя виганяє бісів. 23 І, покликавши їх, говорив їм притчами: як може сатана виганяти сатану? 24 Якщо царство розділиться само в собі, не може встояти царство те. 25 І якщо дім розділиться сам у собі, не може встояти дім той. 26 І якщо сатана повстав сам на себе і розділився, не може встояти, але прийшов кінець його. 27 Ніхто, ввійшовши в дім сильного, не може пограбувати речей його, якщо раніш не зв’яже сильного, і тоді розграбує дім його.


За єв. Матфеєм, викривали Христа в зв’язку з Вельзевулом фарисеї ,і викривали перед народом, а не прямо висловлювали це Христу (XII, 24). За єв. Марком, з такими наклепами виступають книжники, які прибули з Єрусалима, очевидно, в якості шпигунів від Синедріону, які повинні були спостерігати за всіма вчинками Христа і вказувати народу, в чому Христос порушує загальноприйняті правила поведінки.


Книжники кидають два звинувачення: а) у Христі Вельзевул, тобто Христос демона має, і б) Христос виганяє бісів силою владики бісів.


Єв. Марк не говорить, як Матфей, що Христос проник в думки Своїх противників: за його поданням, книжники висловлювали свої звинувачення відкрито. Але він один зазначає, що Господь відкликав книжників в сторону від натовпу і говорив їм притчами, тобто порівняннями (до 30-го стиха).


Друге послання до коринф’ян святого апостола Павла, 9, 12 – 10, 7


12 Бо дiлослужiння цього не тiльки доповнює потреби святих, але й викликає в багатьох великi подяки Боговi; 13 бо, спостерiгаючи досвiд цього служiння, вони прославляють Бога за покiрнiсть спо­вiдуваному вами Євангелiю Хрис­товому i за щире спiлкуван­ня з ними та з усiма, 14 молячись за вас iзприхильнiстю до вас за дуже щедру у вас благодать Божу. 15 Дяка Боговi за невимовний дар Його!
1 Я ж, Павло, який особисто мiж вами смиренний, а заоч­но проти вас смiливий, благаю вас лагiднiстю й покірнiстю Христовою. 2 Благаю, щоб менi i в день приходу мого не вдаватися до тiєї рiшучої смiливостi, яку гадаю вжити проти деяких, що думають про нас, нiби ми чинимо за плоттю. 3 Бо ми, будучи в плотi, не за плоттю воюємо. 4 Зброя нашого воювання не плотська, але сильна Богом на зруйнування твердинь: нею руйнуємо задуми 5 i всяке звеличування, що повстає проти пiзнання Бога, i беремо в полон усякий помисел на послух Христу, 6 i готовi покарати всiля­кий непослух, коли ваш послух здійсниться. 7 Чи на обличчя ви дивитесь? Хто певний у собi, що вiн Христів, той сам по собi суди, що як вiн Христів, так i ми Хрис­товi.

Толкова Біблія


Я, Павло, .. переконую вас ... тобто я особисто переконую вас. Дуже можливо, що цим Апостол хотів сказати, що далі він буде говорити вже не від імені всіх своїх співробітників (пор. 2 Кор. 1: 1), а тільки сам від себе.


Між вами смиренний ... До цього спонукала Павла жалість, яку він не міг не відчувати, коли грішники мали постати йому лицем до лиця. За очі він метав проти них громи свого справедливого гніву, а при особистому з ними спілкуванні не міг не виявити до них співчуття, яке його противники тлумачили як слабкість його характеру, як свідомість свого нижчого положення в лику Апостолів.


З Х-й по ХІІІ-й розділ Апостол захищає перед Коринфянами своє апостольське достоїнство і закликає їх до виправлення свого життя. У вступі Апостол спростовує те, що нібито Павло заочно сміливий, а після прибуття в Коринф тримається досить скромно. Ні, він має досить енергії, щоб покарати всякий непослух, і тільки з жалості він не застосовує до справи свого апостольського авторитету. Апостол так само близький до Христа, як і ті, хто називає себе Христовими, і, отже, має всю владу і силу справжнього Апостола Христового.


Докір цей Апостол відображає іронічним попередженням: нехай його не змушують виявляти свою сміливість - їм же буде зле від цього ... При цьому Ап. вказує на мотив, яким керувалися ті, що засуджували образ його дій у ставленні до коринфян. Саме противники Апостола дивилися на нього як на просту людину, що чинить на свій власний розсуд, а не просвіщає Духом Божим.


Звичайно, Апостол, як і кожна людина, живе в умовах плотського існування. Він навіть у ставленні до зовнішніх переваг нижче інших, як це, напр., потрібно сказати про його тіло, яке нерідко відмовлялося йому служити. Але все-таки його противники повинні переконатися, що в ньому живе незвичайна сила духу, - переконатися, спостерігаючи за тим, як він веде боротьбу з ворожими Богу силами.


Зброя, за допомогою якої веде боротьбу Апостол, не тілесна, тобто неслабка (все плотське - слабе, немічне, пор. Іс. 60: 6), але сильна (Апостол не додає«духовна», тому що це і без того зрозуміло). Сам Бог дав силу зброї Павла, для того щоб він міг руйнувати всякі ворожі твердині, тобто "гордість греків і силу їх софізмів і силогізмів" (Злат.).


Противники Апостола Павла - іудеї - повставали і проти пізнання Бога, тобто заважали Апостолу поширювати істинне Богопізнання, що закликає возлюбити весь світ і прагне спасіння і язичників, і не зобов'язує до дотримання закону Мойсеєвого. Апостол спростовує іудейське самозвеличення, яке змушувало іудеїв наполягати на тому, що ніхто не може спастися, не виконуючи закону Мойсея.


Всяке знання…тобто будь-яку мислячу людину Апостол бачить як бранця, але як бранця добровільного, Христа чи віри в Христа (Рим. 1: 5; Рим. 15:18).


Якщо Павло весь світ примушує до послуху, то він, з іншого боку, готовий покарати за непослух. Звичайно, Апостол має тут на увазі Коринфську Церкву. Але це буде тоді, коли майже всі коринфяни виявлять послух Апостолу і виділять з-поміж себе затято неслухняних. Тільки таких Апостол і хоче покарати.

Comments


ШАПКА1.jpg
bottom of page