Євангельські читання: Хто хоче бути більшим між вами, нехай буде вам слугою
- admin
- 4 квіт. 2020 р.
- Читати 4 хв

Євангельські читання 5 квітня
Євангеліє від Марка, 10, 32 - 45
32 Коли вони були в дорозі, йдучи до Єрусалима, Ісус ішов попереду них, а вони жахалися і, йдучи за Ним слідом, боялися. 33 Покликавши знову дванадцятьох, Він почав їм говорити про те, що буде з Ним: ось ми йдемо до Єрусалима, і Син Людський виданий буде первосвященикам і книжникам, і осудять Його на смерть, і видадуть Його язичникам; 34 і знущатимуться з Нього, і битимуть Його, і обплюють Його, і уб’ють Його; і на третій день воскресне. 35 Тоді підійшли до Нього Яків та Іоан, сини Зеведеєві, і сказали: Учителю, ми хочемо, щоб Ти зробив нам, про що попросимо. 36 Він сказав їм: що хочете, щоб Я зробив вам? 37 Вони сказали Йому: дай нам одному праворуч від Тебе, а другому ліворуч від Тебе сісти у славі Твоїй. 38 Ісус же сказав їм: не знаєте, чого просите. Чи можете пити чашу, яку Я п’ю, і хрещенням, яким Я хрещусь, хреститися? 39 Вони відповіли Йому: можемо. Ісус же сказав їм: чашу, яку Я п’ю, вип’єте, і хрещенням, яким Я хрещусь, охреститеся; 40 але щоб сісти праворуч і ліворуч від Мене — не від Мене залежить, а кому уготовано. 41 І, почувши, десять почали гніватись на Якова та Іоана. 42 Ісус же, покликавши їх, сказав їм: ви знаєте, що ті, яких називають князями народів, панують над ними, і вельможі їхні володіють ними. 43 Але між вами нехай не буде так: хто хоче бути більшим між вами, нехай буде вам слугою. 44 І хто хоче бути першим між вами, нехай буде всім рабом. 45 Бо і Син Людський не для того прийшов, щоб Йому служили, але щоб послужити і віддати душу Свою за визволення багатьох.
Аверкій, архієпископ:
Усі три синоптики узгоджено оповідають, що по дорозі в Єрусалим Господь знову став говорити учням про Свої майбутні страждання там, смерть і воскресіння.
Найдокладніше і жвавіше описує це св. Марк, який безсумнівно чув про все це з вуст Ап. Петра. Він каже, що Господь йшов попереду, очевидно, як грядущий на вільне страждання, що жадав здійснити волю Божу (пор. Лк. 12:50). Учні ж Його, що мислили про людське, думали лише про земну славу Месії, жахалися... Відкликавши 12 учнів, очевидно тому, що з ними йшло багато народу, Господь наодинці повідав їм ... про те, що в Єрусалимі має відбутися все, що про Нього написано пророками, що Він піддасться наруги, буде засуджений на смерть і відданий язичникам, тобто римлянам ... які, після биття, обплювання і зневаги, уб'ють Його, а в третій день Він воскресне.
Св. Лука додає до цього, що учні нічого з цього не зрозуміли, бо слово було приховане від них.
Тоді приступила до Господа матір синів Зеведеєвих, а за св. Марком, і самі Яків та Іоан … з проханням, щоб сидіти одному з них «одесную» Його, тобто посідати друге після Нього місце у заснованому, як вони думали, земному царстві Месії, а іншому - ліворуч, посідаючи третє місце.
На це прохання Господь відповів: «Не знаєте, чого просите».
Апостоли дійсно не розуміли тоді, що просити першості значить бути першим у самозреченні і в мучеництві за Ім'я Христове; вони думали, що просять собі тільки почесті, влади і радості.
Господь Своїм питанням «Чи можете пити чашу, яку Я п’ю, і хрещенням, яким Я хрещусь, хреститися?» - вказує саме на те, що наближення до Нього в Його царстві буде містити в собі уподібнення Йому в стражданнях. Про страждання тут йдеться як про чашу, яку повинні розділити з Христом ті, які хочуть бути до Нього ближче.
Образ цей запозичений зі звичаю східних царів посилати засудженим на смерть чашу з отрутою. Син Божий і представляється в Євангелії як засуджений, якому Отець Небесний посилає чашу смерті (Ін. 18:11).
…Перенесення страждань представляється немов занурення в них людини, наче обмивання у воді.
«Можемо», - відповідали Апостоли, «в жару старанності, не знаючи, що сказали» (Злат.) - сказали те саме, що і всі учні говорили, обіцяючи йти за Господом, хоча б на смерть.
«Чашу Мою вип’єте ...», «хоча й обіцяєте необдумано», немов так відповів їм Господь, «але дійсно в майбутньому (проникаючи в нього Своїм Божественним поглядом) ви уподібнитеся Мені в терпінні і подвигові» ...
.
.. «А сісти праворуч Мене», тобто в царстві слави, минаючи царство Боже, войовниче в цьому світі, «не в Моїй владі дати кожному бажаючому, а тим лише, кому уготовано, хто заслужив цього своїми подвигами».
Апостоли обурилися, очевидно, через заздрощі, щоб братам не вдалося здійснити їх прохання.
Господь робить напоумлення всім, переконуючи їх не шукати першості.
У відповідь на виявлене честолюбство Господь вчить їх, що основне правило моральності членів Його Царства, на відміну від царств земних, - це смирення і самовідданість.
Як приклад такого смирення й самовідданості Господь вказує апостолам на Самого Себе: Він прийшов не для того, щоб «Йому служили»; «але щоб послужити, і душу Свою віддати на викуп за багатьох». «Багато» тут замість «всіх». Всі люди перебували в духовному рабстві диявола і працювали для гріха. Щоб звільнити їх, необхідний був викуп (по грец. «літрон»). Господь і дав це викуплення, спокутування («аполітросін»), ціною Своїх хресних страждань і смерті.
Послання до євреїв святого апостола Павла, 9, 11-14
11 Але Христос, Первосвященик майбутнiх благ, прийшовши з бiльшою та досконалiшою скинiєю, нерукотворною, тобто не такого спорудження, 12 i не з кров’ю козлiв i телят, але зi Своєю Кров’ю, один раз увiйшов у святилище i здобув вiчне вiдкуплення. 13 Бо якщо кров телят i козлiв та попiл телицi через окроплення освячує осквернених, щоб чисте було тiло, 14 то тим бiльше Кров Христа, Який Духом Святим принiс Себе непорочного Боговi, очистить совiсть нашу вiд мертвих дiл для служiння Богу Живому i істинному!
Аверкій, архієпископ
Перевага Нового Завіту в тому, що в ньому священнодіє в нерукотворній скинії Христос, первосвященик майбутніх благ ... вже не з кров'ю козлів та телят, але з власної кров'ю, Якою Він одного разу і назавжди звершив для нас вічне відкуплення.
Велике значення Хресної Жертви Ісуса Христа в тому, що Він, принісши в жертву Богу Свою власну кров, став Засновником Нового Завіту.
Comments