top of page

Євангельські читання: Стережіться, щоб вас не ввели в оману



Євангельські читання 6 березня


Євангеліє від Луки, 21: 8-9, 25-27, 33-36


8 Він сказав: стережіться, щоб вас не ввели в оману: бо багато прийде у Моє ім’я, кажучи, що це Я. І час цей наблизився. Отже, не йдіть слідом за ними. 9 Коли ж почуєте про війни та розрухи, не жахайтеся: бо цьому належить бути раніш; але то ще не кінець.
25 І будуть знамення на сонці, і місяці, і зірках, а на землі туга народів від раптового шуму морського і збурення. 26 Люди вмиратимуть від страху і чекання біди, що йде на всесвіт, бо сили небесні захитаються. 27 І тоді побачать Сина Людського, Який гряде на хмарах з силою і славою великою.
33 Небо і земля перейдуть, слова ж Мої не перейдуть. 34 Зважайте на себе, щоб ваші серця не обтяжувались об’їданням та пияцтвом і житейськими турботами, і щоб день той не спостиг вас несподівано, 35 бо він, як сіть, прийде на усе, що живе на поверхні всієї землі. 36 Отже, пильнуйте повсякчас і моліться, щоб ви сподобились уникнути всього того, що має бути, і стати перед Сином Людським.

Аверкій, архієпископ


Першою ознакою наближення суду Божого Господь називає явлення лжехристів. Історик І. Флавій свідчить, що перед падінням Єрусалима дійсно з'явилося безліч лжемесій.


Другою ознакою будуть війни, як близькі, так і віддалені ( «почуєте про війни»). Але і ці війни і природні лиха будуть тільки початком прийдешніх болісних жахів, які, за силою страждань, порівнюються Господом з муками народження дитини.


«Сонце померкне, і місяць не дасть свого світла» - ці слова не вказують з такою певністю, як 24 ст. 21 глави від Луки (про те, що Єрусалим протягом якогось тривалого проміжку часу топтатимуть язичники), на значущість проміжку часу між руйнуванням Єрусалима і кінцем світу, але дають зрозуміти, що після зруйнування Єрусалима настануть зовсім інші дні, які перевершать будь-яке порівняння зі страшними подіями, які тоді матимуть місце.


Грецький текст цього стиха дає підстави для такої перифрази: «Не думайте, що за загибеллю Єрусалима негайно прийде Моє пришестя і кінець світу. Ні, інакше. Для цього настануть інші дні. Тоді сонце померкне і місяць не дасть свого світла і т. д. » У св. Матфея вжито слово «абие», але воно в Свящ. Писанні зазвичай означає не «негайно відразу, слідом за тим», а тільки «раптово». Під цим «абие», говорить єп. Михайло, іноді ховаються цілі століття.


Тоді відбудеться потрясіння всієї світобудови. Характерні риси цього страшного часу вказує в гл. 21: ст. 25-26 св. Лука: на землі буде зневіра, страх, здивування: море збуриться, люди будуть знемагати від страху й чекання…


«Тоді з'явиться знак Сина Людського на небі» - св. Златоуст вважає, що це буде знамення Хреста, який з'явиться перед приходом Самого Христа Спасителя, як попереду земного Владики носять його стяг. Це і буде те знамення, яке змусить невіруючих в Христа іудеїв і всіх безбожників, в пориві занадто пізнього і вже безплідного каяття, мимоволі вигукнути: «Благословен, хто йде в ім'я Господнє».

І всі невіруючі «тоді заголосять», побачивши, як вони перше помилялися, живучи в темряві невіри. «І побачать Сина Людського, що гряде на хмарах небесних із великою силою й славою.


«Пильнуйте отже, бо не знаєте, в який час Господь ваш прийде» - звідси природно випливає необхідність постійного пильнування: Господь бажає, щоб ми не спали духовно, щоб не були безтурботні, але були б уважні до ознак часів і були завжди готові до зустрічі з Ним, провадячи благочестиве життя.


Перше послання до коринф’ян святого апостола Павла, 10, 23 - 28


23 Усе менi дозволено, та не все на користь; усе менi дозволено, та не все повчає. 24 Hехай нiхто не шукає для себе, але кожний для ближнього. 25 Усе, що продається на торгу, їжте, не вагаючись, для спокою совiсти; 26 бо «Господня земля i те, що наповнює її». 27 Як­що хтось iз невiрних запросить вас i ви захочете пiти, то все, що дадуть вам, їжте без найменшого вагання, для спокою совiсти. 28 Але якщо хтось вам скаже: це iдоложертовне, — то не їжте заради того, хто сказав вам‚ i заради совiсти. Бо Господня земля i те, що наповнює її.

Толкова Біблія


Тепер Апостол звертається до сильних у вірі (пор. ст. 23, 24, 32, 33), вчить їх споживати без сорому м'ясо, що продається на торгу, і без збентеження обідати у язичників. Але - додає він - ви повинні утриматися від споживання м'яса на цьому обіді, якщо хтось з немічних у вірі скаже вам, що це м'ясо - ідоложертовне. Словом, все потрібно робити на славу Божу і нікого не спокушати своєю поведінкою.


Ап. повторює правило, висловлене ним в 1 Кор. 6:12, але використовує його в іншому випадку.


Корисно.

Це слово вказує на духовну користь взагалі, включаючи і власну користь людини.


Кожний для ближнього - тобто корисне для душевного спасіння нашого ближнього.

Хто дбає про благо ближнього, той перестає піклуватися про догоджання самому собі, своїй чуттєвій природі.


Ап. хоче сказати: "їжте, не розпитуючи про м'ясо, раз вам в цьому не перешкоджає ваша совість!"


Господня земля ... Все, що наповнює землю, і м'ясо, належить Господу. Кажуть, що ці слова Псалма XXIII (Пс. 23: 1) входили у євреїв у застільну молитву.


І захочете піти. Ап. не забороняє приймати запрошення язичників, раз з ними християнина пов'язують сімейні, дружні або ділові відносини. Але він припускає, що віруючий спочатку обговорить питання, йти йому чи не йти: про це чітко говорить вираз: "якщо захочете" - точніше: "якщо вирішите".


Якщо хтось ... Хтось з гостей, також християн. - Заради нього ... тобто щоб не спонукати слабкого у вірі спокуситися прикладом сильного і не спонукати слабкого з'їсти шматок жертовного м'яса проти своєї совісті.


Заради совісті - щоб не збентежити совість слабкого своїм вчинком; навіть якщо слабкий і не скуштує жертовного м'яса, він все ж буде приведений у збентеження, коли побачить, як інший християнин їсть це м'ясо.


Бо господня земля ... цього повторення цитати з XXIII Псалма тут не повинно бути, як видно з багатьох стародавніх кодексів Нового Завіту, де її немає. Наш Textus Receptus запозичив її у диякона Євфалія.

ШАПКА1.jpg
bottom of page