Євангельські читання: Рівні з ангелами і є сини Божі
- admin
- 21 груд. 2020 р.
- Читати 4 хв

Євангельські читання 21 грудня
Євангеліє від Луки, 20, 27 - 44
27 Тоді прийшли деякі з саддукеїв, які не визнають воскресіння, і запитали Його: 28 Учителю, Мойсей написав нам: коли у кого помре брат, що мав жінку, і помре бездітним, то нехай брат його візьме жінку його, відродить потомство братові своєму. 29 Отже, було сім братів, і перший взяв жінку і помер бездітним; 30 узяв ту жінку другий, і той помер бездітним; 31 узяв її третій, так само і всі семеро; і, не залишивши дітей, померли. 32 Після всіх померла і жінка. 33 Отже, у воскресінні, якому з них буде вона жінкою? Бо семеро мали її за дружину. 34 Ісус сказав їм у відповідь: сини віку цього женяться і виходять заміж; 35 а ті, що сподобилися досягти того віку і воскресіння з мертвих, не женяться і не виходять заміж. 36 І вмерти вже не можуть; бо вони рівні з ангелами і є сини Божі, ставши синами воскресіння. 37 А що мертві воскресають, і Мойсей показав при купині, коли Господа назвав Богом Авраама, і Богом Ісаака, і Богом Якова. 38 Бог же не є Бог мертвих, а живих. Бо в Нього всі живі. 39 На це деякі з книжників сказали: Учителю, Ти добре сказав. 40 І більше не насмілювалися запитувати Його ні про що. Він же сказав їм:
41 як це кажуть, що Христос є сином Давидовим, 42 А сам Давид говорить у книзі псалмів: сказав Господь Господеві моєму: сиди праворуч Мене, 43 доки покладу ворогів Твоїх підніжжям ніг Твоїх? 44 Отже, Давид називає Його Господом; як же Він син йому?
Аверкій, архієпископ
Після нападу фарисеїв з іродіянами негайно ж підійшли до Господа садукеї, які представляли собою секту невіруючих у воскресіння душ і майбутнє життя (див. Діян. 23: 8).
Вони вели постійні суперечки з фарисеями, прагнучи довести, що в книгах Мойсея не тільки немає ніяких вказівок на безсмертя душі, але містяться навіть такі настанови, які суперечать вченню про воскресіння померлих, як от, напр., Закон діверства, або левіратного шлюбу.
Цю суперечку садукеїв і представили на розгляд Господа Ісуса Христа, вигадавши історію про сім братів, які по черзі мали взяти одну і ту ж жінку і потім помирали. З їх точки зору ця постанова закону Мойсея спростовувала вчення про майбутнє життя, бо «котрого з семи братів могла б бути в майбутньому житті ця дружина?».
Св. Златоуст справедливо зазначає неймовірність такої історії, бо юдеї, відрізняючись марновірством, не стали б брати таку дружину, у якої чоловіки поспіль один за іншим вмирали.
Господь дав садукеям мудру відповідь, викривши їх у тому, що вони не розуміють майбутнього вічного життя, в якому вже не буде нічого чуттєвого, і люди будуть жити іншим життям, духовним, ангельським, «яко Ангели Божії на небі суть».
Якби люди після смерті зовсім зникали, то не говорив би Бог, що з'явився біля куща Мойсеєві: «Аз єсмь Бог Авраамов, і Бог Ісааков, і Бог Яковлев», бо «ність Бог Бог мертвих, а живих», тобто померлі люди для Бога живі, бо Бог не може бути Богом неіснуючого.
Св. Лука говорить, що ця відповідь сподобалася навіть книжникам, які не могли втриматися, щоб не сказати: «Учитель, Ти добре сказав».
А народ, бачачи осоромлення саддукеїв, дивувався мудрості Ісуса.
Після всіх цих невдалих спроб вловити Господа на слові, фарисеї вже не сміли ні про що питати Його.
Але Він, щоб показати їм, як вони самі необізнані в Писанні і як помиляються в своїх хибних поняттях про Месію, Сам поставив їм запитання. «Що ви думаєе про Христа? Чий Він Син? »Анітрохи не замислюючись, вони відповідали: «Давидів», звичайно, тому, що Давиду було обіцяно, що з його роду повинен постати Месія.
Отже, ви думаєте, немов відповів їм Господь, що Христос тільки Людина, але сам Давид з натхнення від Духа Божого Господом Його називає, кажучи: «говорить Господь Господеві Моєму: Сиди праворуч Мене ...»
Якщо Месія-Христос тільки нащадок Давида, то як Він міг існувати тоді, коли Давид писав про Нього, а якщо Він існував уже тоді, і Давид назвав Його Своїм Господом, то, отже, Він не просто людина, як думали фарисеї, а водночас і Бог, тобто Боголюдина.
Фарисеї, засліплені буквою закону, втратили ключ до правильного розуміння його сенсу і нічого не могли відповісти на це питання Господа. Таким чином Господь викрив їх неуцтво в законі і одночасно дав нам свідчення про Своє Божественне достоїнство і вічне буття.
Послання до євреїв святого апостола Павла, 3, 5-11,17-19
5 I Мойсей вiрний у всьому домi Його, як слуга, для засвiдчення того, що належало сповiстити; 6 а Христос, — як Син у домi Його; а дiм Його — ми, якщо тiльки смiливiсть i надiю, якою хвалимося, твердо збережемо до кiнця. 7 Тому, як говорить Дух Святий: «Нинi, коли почуєте голос Його, 8 не зробiть жорстокими сердець ваших, як пiд час нарiкань, у день спокуси в пустелi, 9 де спокушали Мене батьки вашi, випробовували Мене i бачили дiла Мої сорок рокiв. 10 Тому Я розгнiвався на той рiд i сказав: «Постiйно вони блудять серцем, не пiзнали вони шляхiв Моїх; 11 тому Я поклявся в гнiвi Моїм, що вони не ввiйдуть до спокою Мого».
17 Hа кого ж гнівався Вiн сорок рокiв? Чи не на тих, якi згрiшили, чиї кістки лягли в пустелi? 18 Кому ж клявся, що не ввiйдуть до спокою Його, як не тим‚ що спротивлялися? 19 Отже, бачимо, що вони не могли ввiйти через невiру.
Толкова Біблія
З'ясовується перевага Христа над Мойсеєм. Мойсей - слуга, Христос же - Син. Мойсей - в домі, отже, як частина дому; Христос же - над домом, отже, є господарем дому, що належить Йому, як Синові.
…Апостол Павло нерідко називає Християнську Церкву домом Божим…Тут же він називає її домом Христовим, тому що Христос живе в серцях віруючих в Нього…
…Спокушати Бога - показувати зухвалу впевненість, закликаючи Божу силу і благість на звершення чуда тоді, коли справа могла обійтися і без цього.
Випробовувати - проявляти недовіру і вимагати підтверджень для віри тоді, коли для неї уже таких підтверджень цілком достатньо.
Те й інше має в своїй основі брак живої віри - не з провини Бога, а через жорстокість людини, за що вона і карається:
…Про шляхи Божі в Св. Письмі говориться в двоякому сенсі: це шляхи, якиими діж Сам Бог, тобто справи величі, правди і доброти Божої. Або це шляхи, якими Він веде людей. В останньому значенні вони і згадані в цьому випадку.
…"Спокій Мій" - мир і безпечне володіння землею обітованою… У переносному сенсі - мир у Бозі, дарований нам через Христа.
Comments