Євангельські читання: Пішов у безлюдне місце і там молився
- admin
- 5 вер. 2019 р.
- Читати 5 хв

5 вересня читаємо Євангеліє про зцілення Христом людей і про Його молитву на самоті.
Євангельські читання 5 вересня
Євангеліє від Марка, 1, 29-35
29 Вийшовши невдовзі з синагоги, прийшли до господи Симона і Андрія, з Яковом та Іоаном. 30 Теща ж Симонова лежала в гарячці; і зразу сказали Йому про неї. 31 І, підійшовши, Він підняв її, взявши її за руку; і гарячка зараз же залишила її, і вона почала слугувати їм. 32 Надвечір, коли заходило сонце, приносили до Нього всіх недужих і біснуватих. 33 І все місто зібралося біля дверей. 34 І Він зцілив багатьох, що страждали всякими недугами; вигнав багатьох бісів, і не дозволяв бісам говорити, що вони знають, що Він Христос.
35 А вранці, ще затемна, вставши, вийшов і пішов у безлюдне місце і там молився.
Толкова Біблія
Вони прийшли в дім Симона, теща якого була хвора гарячкою; Євангелист Лука, говорячи про хворобу тещі Симона, пояснює, що це була сильна гарячка (Лк. 4:38).
Зрозуміло, що Симон, Андрій і їхні товариші, бачивши зцілення Ісусом інших хворих, просили Його зцілити і її.
Зцілення, як і у всіх випадках лікування Ісусом хворих, сталося миттєво: гарячка залишила її, і вона почала прислуговувати їм (Мк. 1:31). Гарячка, особливо сильна, надзвичайно знесилює того, хто страждає нею, так що людина після одужання ледь піднімається з ліжка і не може ходити без сторонньої допомоги; Теща ж Симона, зцілена від сильної гарячки, сама встала і служила їм (Лк. 4:39); отже, не тільки хвороба залишила її, а й втрачені за час хвороби сили повернулися. У цьому не можна не бачити особливість чуда, здійсненого Ісусом над тещею Симона-Петра.
Вигнання в синагозі злого духа з біснуватого і потім чудесне зцілення тещі Симона справили таке сильне враження на всіх, що бачили ці чудеса, і чутка про них так швидко поширилася по всьому Капернаумі, що до входу в дім Симона при заході сонця зібралося все місто. Це відбувалося в суботу, і, незважаючи на сильне бажання всіх, у кого були хворі, скоріше скористатися перебуванням в їхньому місті Чудотворця, ніхто не посмів до заходу сонця (закінчення суботи) принести до Нього хворих; але всі приготувалися до цього і з нетерпінням чекали закінчення дня, і при заході сонця понесли до Нього всіх хворих на різні недуги. Скупчення народу було величезне; все місто зібралося перед дверима (Мк. 1:33) будинку Симона, і Ісус торкався до кожного хворого, покладаючи на них руки, і всіх зцілив.
Зцілення були здійснені, як точно визначає Марк, в суботу ввечері, коли вже заходило сонце. Тільки тепер скінчився суботній спокій, і можна було перенести хворих, що не дозволялося в суботу.
Господь зцілив багатьох - очевидно тих, хто заслуговував зцілення (див. Мф. 8:16). Єв. Марк до слів Матфея додає, що Господь не дозволяв бісам говорити, що вони знають Його. Очевидно, найкраще бачити тут вказівку на те, що Господь взагалі не давав говорити демонам. Господь тому не давав говорити бісам, що вони знали Хто Він, що такого визнання з вуст біснуватих Христос не хотів допустити.
Рано вранці, майже вночі Господь вийшов з дому Симона, де Він знайшов Собі притулок, і пішов у відокремлене місце для молитви. Спуржон з цього приводу говорить в одній зі своїх розмов: "Христос молиться. Чи знаходить Він для Себе в цьому спокій після важкої денної роботи? Чи готується до праці наступного дня? І те, й інше. Це ранній ранок, проведений в молитві, дає Його силу, яку Він виявив ввечері ... і тепер, коли справа дня зроблена і чудовий вечір пройшов, для Нього ще не все скінчено - Йому належить ще справа Його життя і тому Він повинен молитися ... Трудівник знову наближається до джерела сили, щоб, виходячи на очікуючу Його боротьбу, знову цією силою оперезати Свої стегна... " (Христос на молитві).
Друге послання до коринф’ян святого апостола Павла, 7, 1-10
1 Отже, улюбленi, маючи такi обiтницi, очистьмо себе вiд усякої скверни плотi i духу, творячи святиню в страхові Божому.
2 Дайте нам місце. Ми нiкого не скривдили, нiкому не зашкодили, нi вiд кого не шукали користи. 3 Hе на осуд кажу: бо я раніше казав, що ви в серцях наших, так щоб разом i вмерти, i жити. 4 Я дуже надiюся на вас, багато хвалюся вами; я повен утiхи, маю радiсть велику, при всiй скорботi нашiй. 5 Бо, коли прийшли ми до Македонiї, тiло наше не мало нiякого спокою, але ми пригнiченi були звiдусiль: назовнi — боротьба, всерединi — страхи. 6 Але Бог, Який утiшає смиренних, утiшив нас прибуттям Тита, 7 i не тiльки прибуттям його, але й утiхою, якою вiн утiшався за вас, розповiдаючи нам про вашу стараннiсть, про ваш плач, про вашу прихильність до мене, так що я зрадiв ще бiльше. 8 Отже, якщо я засмутив вас посланням, не каюся, хоч i каявся був, бо бачу, що послання те засмутило вас, але на деякий час. 9 Тепер я радiю не тому, що ви засумували, але що ви засумували до покаяння; бо сумували заради Бога, так що нiскiльки не зазнали вiд нас шкоди. 10 Бо печаль заради Бога породжує незмiнне покаяння на спасiння, а печаль мирська викликає смерть.
Толкова Біблія
Скверни плоті і духу, - тобто від брудних вад, що оскверняють саме тіло наше, і від більш витончених гріхів, що виявляються в душевному нашому житті.
Творячи святиню. Правильніше - наше освячення або очищення, яке в хрещенні тільки ще почалося і має тривати протягом всього нашого життя.
У страху Божому. Ще в Старому Завіті сказано, що страх Божий є початок премудрості (Притч. 1: 7). Для християнина, що здійснює своє освячення, також потрібна велика мудрість. Зрозуміло, чому Ап. тут говорить про страх Божий. Коринфяни могли зовсім забути про Нього, бачачи в Богові тільки Отця, і цим позбулися б опори для своєї діяльності на шляху морального самовдосконалення.
Апостол захищається від докорів в тому, нібито він ображає коринфян і шукає від них користі. Нічого подібного він не чинить.
І тепер він говорить про це не для того, щоб засудити коринфян: навпаки, він любить їх усім серцем.
І взагалі він про коринфян тільки радіє в даний час (коли Тит повідомив йому, як було прийнято ними його перше до них послання), навіть забуваючи про скорботи, що пригнічують його. Як же йому не радіти, коли він впевнений в тому, що коринфяни слухають його як батька свого?
Апостол відновлює перервану (див. 2 Кор. 2:12) мову про той душевний стан, в якому він перебував перед прибуттям до нього Тита. Коли він знаходився в Македонії, його з усіх боків оточували небезпеки. Прибуття Тита було своєчасним.
Страхи. Ап. боявся звичайно не за себе, а за віруючих, яких гоніння могли збити зі шляху віри.
Втіхою, яким він був втішений від Бога, послужило для нього, по-перше, саме прибуття Тита,... а по-друге, ті втішні звістки, які йому повідомив Тит. Виявилося саме, що коринфяни висловили свою любов до Апостола, коли читали його послання до них, і щиро каялися в тих прикрощах, які вони йому заподіяли. Вони проявили ревність щодо Апостола, тобто намагалися виконати його побажання, висловлені в посланні.
Була пора, коли Ап. майже пошкодував про те, що відправив в Коринф своє перше послання. Так строго він говорив в ньому з коринфянами! Але тепер він радий тому, що послання було отримано коринфянами, тому що воно зробило на них бажаний вплив.
Нехай вони і засмутилися докорами, з якими Ап. звертався до них в своєму посланні, але ж ця прикрість або печаль нічого, крім користі, їм не принесли.
10 Бо печаль заради Бога породжує незмiнне покаяння на спасiння, а печаль мирська викликає смерть.
Це була печаль заради Бога узгоджується з волею Бога і вона є джерелом спасительного каяття. Буває печаль іншого роду - мирська, яка занурює людину в безвихідний відчай і веде до смерті (приклад - Іуда Іскаріот). Ось якби послання призвело коринфян до цієї останньої печалі, то про це слід було б жаліти.
Comments