top of page

Євангельські читання: Облишили те, що є найважливіше в законі

  • Фото автора: admin
    admin
  • 18 серп. 2020 р.
  • Читати 5 хв


Євангельські читання 18 серпня

Євангеліє від Матфея, 23, 23 - 28

23 Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри, що даєте десятину з м’яти, кропу і кмину, а облишили те, що є найважливіше в законі: суд, милість і віру; це належало робити, і того не залишати. 24 Вожді сліпі, що відціджуєте комара, а верблюда поглинаєте! 25 Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри, що очищаєте зовні чаші і блюда, тоді як усередині вони повні злодійства і неправди. 26 Фарисею сліпий, очисть перше всередині чаші і блюда, щоб чистими були і зовні вони. 27 Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри, що уподібнюєтесь розмальованим гробам, які зовні здаються гарними, а всередині повні кісток мертвих і всякої нечистоти. 28 Так і ви на вигляд здаєтесь людям праведними, а всередині повні лицемірства і беззаконня.

Толкова Біблія


Приписи про десятину, тобто десяту частину майна на користь левитів та храму, викладені в Лев. 27: 30-34; Чис. 18: 21-24, 26; Втор. 12: 6-17; Втор. 14: 22-29; Втор. 26: 12-15. Законні розпорядження детально розроблені в двох талмудичних трактатах Маасрот (десятини) і Маасер шені (другі десятини). При читанні цих трактатів відразу ж видно, що Спаситель викриває крайню дріб'язковість фарисеїв, до якої вони довели загальні законні постанови...


Займаючись такими дріб'язковими постановами щодо маленьких і нічого не вартих трав, книжники та фарисеї абсолютно не врахували те, що було найважливішим в законі - суд, милість і віру. Це перерахування трьох речей, як вважають, відповідає пророцтву Мих. 6: 8 і Ос. 12: 6.


Суд, милість і віра називаються найважливішим в законі (ta barutera tou nomou) не тому, що їх важко виконувати, - заповіді Божі не важкі (1 Ін. 5: 3), - а просто порівняно - суд, милість і віра набагато важливіші ( barutera), ніж десятина з м'яти, кропу і кмину.


Останні слова: «це треба робити, і того не залишати» досить важкі для тлумачення. Прямий сенс: потрібно дотримуватися вимог суду (справедливості), милості і віри, не залишаючи сплати десятини. Можливо, Христос хотів сказати тільки цими словами, що сплачення десятин є, по суті, справою вільною, її можна сплачувати і не сплачувати, але навіть і це має значення, коли існують суд, милість і віра. Якщо ж немає останніх, то не самі десятини стають непотрібними, а та дріб'язковість і дурість, з якими ведуться про них міркування… Немає потреби залишати сплати десятини навіть з найдрібніших трав, якщо це не служить до втрати головних чеснот - суду, милості і віри.


Вожді сліпі, як у Мф. 21:14; Мф. 23:16, 17, 26 (пор. 1 Пет. 2: 9; Рим. 2:19; Об'явл. 3:17). Тільки ті вожді, які сліпі, можуть займатися такою пустою діяльністю, як «відціджування» комарів. Вони насправді і самі не можуть рухатися вперед, ні вести за собою інших, і сиднем сидять на одному місці, займаючись самою нікчемною діяльністю. Але це не заважає їм бути вкрай злими, кровожерливими і жадібними.


Відціджуючи комара, вони думають, що виконують закон Господній, але коли, замість комара, випивають (так буквально - καταπίνοντες) цілого верблюда, то не думають, що це суперечить закону. Верблюд, як тварина велика, обраний, очевидно, для протиставлення такому маленькому створінню, як комар. Комарі «відціджуєте» (διϋβλίζοντες), тобто вода, яка вливається в посудину, пропускалася через сито або рушник, щоб в посудині не виявилося мертвого комара, який осквернив би всю воду.


Таким чином, мета цього - оберегти себе від опоганеної мертвечиною води, яка, якби опинився в ній комар, повинна бути вилита і замінена іншою.


Але, будучи сліпими, книжники та фарисеї не помічали при цьому, що замість комара потрапляє в посудину цілий великий верблюд і вони випивають його разом з водою.


Зрозуміло, що це - гіпербола, в якій міститься вельми тонка і влучна характеристика всіх лицемірів.


Очищенню в Талмуді присвячено не менше дванадцяти трактатів; в основі - тлумачення старозавітних постанов про чистоту (Лев XI-XV; Чис V: 1-4 і особливо XIX)… Тут рабини перевершили самих себе в ретельній розробці цього предмета (подробиці див. у Шюрера, II: 560-565).


Спаситель доводить неспроможність всього талмудського вчення про чистоту тим, що, незважаючи на всі постанови про очищення посуду, те, що міститься в них і що представляється чистим, як результат всіляких обмивань і очищень, насправді надзвичайно брудне, будучи результатом здирства й кривди. Така глибока думка, що пронизує всяке лицемірство…


… Припини розкрадання і кривду, тоді те, що ти будеш їсти й пити, буде чистим, і тобі не буде потреби багато міркувати і піклуватися про зовнішню чистоту посуду.


У Луки вислів поставлений в іншому зв'язку і має інший зміст, ніж у Матфея. Там лицеміри уподібнюються прихованим трунам, над якими люди ходять і не знають того, і внаслідок цього незнання, - нечиста. У Матфея труни - не приховані, а, навпаки, стоять на видноті і красиві, але всередині повні кісток і всякої нечистоти.


Зрозуміти слова Спасителя тут не важко. Усі ми знаємо, що таке гарні труни, які прикрашаються різними предметами, коли віддається остання шана померлому. Але, незважаючи на всілякі зовнішні прикраси, жодна труна, звичайно, не буває привабливою, - інакше її не заривали в землю, щоб приховати від людських очей і позбавити людей від постійного споглядання сумних наслідків людського гріха.


Про людей можна говорити, що, незважаючи на наповнення труни за своїм внутрішнім змістом, вони у зовнішності бувають іноді дуже красиві. Багато лицемірів роблять під час молитов і богослужіння артистичні прийоми, що красою їх не можна не дивуватися. Але в житті це не заважає таким особам бути цілком трунами прикрашеними.


Друге послання до коринф'ян святого апостола Павла, 2, 14 – 3, 3


14 Але дяка Боговi, Який завжди дає нам торжествувати у Христi i пахощi пiзнання про Себе розповсюджує через нас у всякому мiсцi. 15 Бо ми Христо­вi пахощi Боговi в тих, що спасаю­ться‚ i в тих‚ що гинуть. 16 Для од­них запах смертоносний на смерть, а для iнших запах животворчий на життя. I хто здатний до цього? 17 Бо ми не спотворюємо слова Бо­жого, як багато хто, але проповi­дуємо щиро, як вiд Бога, перед Богом, у Христi.
1 Hевже нам знову знайомитися з вами! Hевже потрiбнi для нас, як для деяких, схвальнi послання до вас або вiд вас? 2 Ви — наше послання, написане у серцях наших, яке пiзнають i читають усi люди; 3 ви показуєте собою, що ви — послання Христове, через служiння наше, написане не чорнилом, але Духом Бога Живого, не на кам’яних скрижалях, але на плотських скрижалях серця.

Толкова Біблія


У Македонії апостол зустрів Тита і отримав від нього звістку, що 1-е послання справило гарне враження в Коринфі. Він дякує за цей успіх Богові від усього свого серця.


… Бог - це тріумфатор, переможець. Апостоли, і головним чином Павло, Його «бранці», яких Він веде за Собою як переможених, подібно до того, як римський полководець після перемоги вів за собою своїх бранців. Ап. пригадує тут своє покликання на дорозі в Дамаск, коли Христос сказав йому: «важко тобі йти проти рожна!» (Діян. 9: 5). Апостол Павло, дійсно, своєю діяльністю прославляв Бога, який змусив його служити Собі.


У Христі. Усе в діяльності Апостола має найтісніше відношення до Христа.

Пахощі... Перед тріумфатором курили пахощі і Ап., ймовірно, має тут на увазі цей звичай.


… Ап. дещо змінює образ. Раніше він говорив, що Апостоли служать знаряддям для поширення пахощів Христових, а тут він називає їх самих пахощами Христовими. Сенс цього образного виразу такої: «ваша діяльність перебуває в певному відношенні до Бога, як пахощі Христа». Звичайно, цим вказується на богоугодність апостольської діяльності.


Апостольська проповідь, проте, була цілющою не для всіх. Для інших, які, за властивістю своєї наполегливої ​​натури, не бажають прийняти спасіння від Христа і йдуть прямим шляхом до вічної погибелі, - вчення апостольське смертоносне.


І хто здатен на це? Такі люди є - це Апостоли, яких дуже небагато. Інші ж (багато) нездатні до такої діяльності. Вони викривляють слово Боже або представляють вчення Христове не в теперішньому його вигляді… Їм, звичайно, хочеться зібрати навколо себе побільше учнів, і вони тримають біля себе і таких, які не здатні, як належить, увірувати в Христа.

Comments


ШАПКА1.jpg
bottom of page