top of page

Чернече життя: У якому слові хто вправляється, того Духа і приймає в себе



Свято-Миколаївський монастир продовжує перекладати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка була видана у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.

 

Читання, пише далі той же Св. Петро Дамаскин, служить як нагадування тим, які з досвіду знають сказане, а необізнаним - для повчання. Коли Господь, говорить Великий Василій, найде серце, чисте од усіх світських речей і вчень, тоді на ньому, як на чистій дощечці, карбує Свої учення. А це говорю тому, щоб не читав хтось того, що не служить для догоджання Богові, і якщо колись прочитає з невідання, то нехай трудиться швидше стерти пам’ятування про це духовним читанням Божественних Писань і того, що служить йому для спасіння душі, залежно від стану, якого він досяг.


Якщо він ще діяльний, то нехай читає життєписи і слова святих Отців; якщо ж благодаттю зведений у духовне відання, то нехай читає всі Божественні Писання, як той, хто може, за словом Апостола, зруйнувати всяке звеличування, що повстає проти пiзнання Бога (2 Кор. 10, 5), і берегтися від усілякого непослуху і переступу виконанням і істинним знанням Божественних заповідей і учень Христових. Крім Божественних Писань, нехай не читає аж ніяк ще чогось. Яка потреба приймати духа нечистого замість Святого Духа? Бо у якому слові хто вправляється, того Духа і приймає в себе, хоча і не вбачається йому це діло супротивним, як бачать це досвідчені. Отже, нехай буде читання наше у Богові для того, щоб ум не блукав, бо це є початок спасіння.

Прошу вас, пише Св. Іоанн Золотоустий, у своїх бесідах, частіше приходьте сюди (до церкви), уважно слухайте читання Божественного Писання, і не тільки коли буваєте тут, але і вдома беріть до рук священні книги і зі старанністю виймайте з них користь для себе. Бо велика походить від них користь: по-перше, від читання їх формується мова; відтак і душа окрилюється і стає піднесеною, будучи осяяною світлом Сонця правди, звільняючись у цей самий час (читання) од нечистоти порочних помислів, і насолоджуючись великим миром і спокоєм.


Як тілесна їжа - для підтримки наших сил, так і читання (Писань) - для душі. Воно є духовною їжею, яка укріпляє ум і робить душу міцною, твердою і мудрою, не дозволяючи їй захоплюватися нерозумними пристрастями; навпаки, це полегшує політ її і підносить її, так би мовити, на саме небо. Не будемо ж, прошу, не дбати про таку користь, але станемо і вдома займатися уважним читанням Божественного Писання, і прийшовши сюди (до церкви), не витрачати час на порожні і некорисні розмови, але для чого прийшли, на те й звертати всю нашу увагу і слухати читання, щоб вийти звідси з якимось надбанням.
ШАПКА1.jpg
bottom of page