top of page

Чернече життя: Слова Духа Святого врозумляють



Свято-Миколаївський монастир продовжує перекладати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка була видана у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.

 

Читання Святих Писань, говорить Св. Іоанн Ліствичник, немало може просвіщати і збирати ум; бо вони є словами Духа Святого і врозумляють тих, хто читає. Будучи ще на рівні діянь, читайте діяльні книги Отців; бо коли ти щось прочитане будеш обертати в діло, то читання іншого буде для тебе зайвим.


Трудами, а не одним тільки читанням книг шукай просвіщення, яке лежить у здорових словах.

Раніше отримання сили духовної не читай книг, чужих правовір’ю, тому що вони сповнені темряви, і потьмарюють уми немічних.


З наведених висловів Св. Отців подвижніків і багатьох інших подібних чітко бачимо, що для ченця, пильного щодо себе і прагнучого рости духовно, необхідне читання Святого Писання і творень Св. Отців, учителів внутрішнього життя.


Якщо ж хтось запитає, які ж книги належить читати для отримання жаданих духовних пізнань, - такому відповімо, насамперед, словами Св. Писання: за порадою (досвідченого) все твори. А тоді вкажемо на деяку поступовість у читанні.


Після книг Св. Писання Нового Завіту, чернечу абетку складають чудові, духовно солодкі і всім доступні писання Св. Авви Дороѳея і Св. Іоанна Ліствичника. За ними ідуть книги святих Ѳеодора Студита, Єфрема Сиріна, Ніла Сорського, Варсонофія Великого, Петра Дамаскіна, авви Ісаї пустельника, Макарія Великого, Василія Великого, Марка подвижника, Авви Орсисія, Авви Ѳалласія, Касіяна Римлянина, Симеона нового богослова, Максима сповідника, Ісаака Сиріна. Слов'янське Добротолюбіє (не все підряд, але статті з нього, за вказівкою досвідченого духовного Отця), також і Добротолюбіє, видане в російському [українському] перекладах. Твори Св. Іоанна Золотоустого, Св. Димитрія Ростовського [Туптала] і Тихона Задонського, особливо наставляння останнього, дані монахам. З книг історичного змісту - Четьї-Мінеї (Житія святих), Пролог, Достопам’ятні Сказання про житія Отців, Древній Патерик, Луг духовний, Лавсаїк, Історія Боголюбців, Історія православного монашества на Сході П. Казанського, Житія Св. Жон подвижниць Арх. Черніг. Філарета, Історія Церкви, і, зокрема, Історія Церкви Російської, Історичне вчення про Отців Церкви Філарета Арх. Чернігівського та ін.

Усі ці книги ченцеві читати корисно, а перші, тобто Св. Писання Нового Завіту і вищеназвані книги духовно-морального змісту, необхідно читати для користі душі своєї.

ШАПКА1.jpg
bottom of page