top of page

Чернече життя: Під час війни помислів належить звичну кількість їжі і пиття зменшувати

  • Фото автора: admin
    admin
  • 28 січ. 2020 р.
  • Читати 2 хв




Свято-Миколаївський монастир продовжує публікувати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка вийшла у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.



Св. Варсонофій Великий одному брату, який просив пояснити йому питання про міру стримання, відповідав:


Про міру стримання в їжі і питті отці говорять, що треба вживати того й іншого дещо менше необхідного, тобто не наповнювати повністю шлунок. Втім, міра стримання не обмежується тільки їжею і питтям, але поширюється і на розмови, і на сон, на одяг і на всі почуття; у всьому цьому повинна бути міра стримання. І коли той же брат запитав знову: «Що значить вживати "дещо менше необхідного" в їжі, питті..?», - Варсонофій Великий додав:


Відділяти від усієї кількості їжі, тобто хліба, інших харчів або овочів без малого одну унцію (близько 30 г); а щодо вина і води, - відділяти менше половини чаші. А під час збентеження і війни помислів належить і звичну кількість їжі і пиття дещо зменшувати, тобто їжу на одну унцію, а все пиття на половину чаші, так, щоб загалом зменшувати кількість їжі на дві унції, а пиття на цілу чашу.

Бог дав людині розум для того, щоб розрізняти речі. Після праці в дорозі, або після інших важких робіт людина не може зберегти той же режим, якого дотримується в інші дні, але робить тілу невеликі поблажки; наприклад, якщо хтось (зазвичай) їсть протягом дня півлітри хліба, і, через працю, з’їсть ще одну унцію, то він вчинив "по силі своїй", бо йому і потрібно було з’їсти більше.


В їжі стримуй себе тоді, коли хочеш з’їсти ще трохи, і в такий спосіб завжди вживай її помірно.


Щодо вина, то здоровому… досить однієї чаші протягом дня, якщо він нічого не має, крім цього. Якщо ж часто хворіє, може вжити дві цілі чаші.


Що ж стосується Отців, як вони трималися настільки суворого правила в їжі, - очевидно, вони тіло своє зробили до цього придатним.


Втім, ті, хто добре і розсудливо управляє собою, згідно з силами тіла влаштовують і свої дні.


До тих, які через нестачу сил і хворобливий стан тіла не можуть суворо постити, дуже втішно говорять у своїх відповідях хворим і слабким той же Св. Варсонофій Вел. і сподвижник його Св. Іоан Пророк.


Так, на питання «Скажи мені, батьку мій, чи бути поблажливим до тіла, коли воно вимагає їжі через неміч; також чи можна приймати її раніше звичного, чи потрібно дотримуватися звичайного часу і зневажати все оце, хоча б і важко було переносити, Св. Іоан відповідав:


Людина повинна тільки спостерігати, щоб не вжити, або не зробити чогось через пристрасть; а що він робить через неміч, або через необхідність, те не вважається для нього як гріх чи як розслаблення.

 

Христос посеред нас.

І є, і буде.


Вас також може зацікавити наступна стаття:

Comments


ШАПКА1.jpg
bottom of page