Чернече життя: Під час війни помислів належить звичну кількість їжі і пиття зменшувати
- admin
- 28 січ. 2020 р.
- Читати 2 хв

Свято-Миколаївський монастир продовжує публікувати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка вийшла у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.
Раніше ми опублікували статтю про те, що ліки стримання від їжі потрібні, щоб ми могли досягти справжньої любові.
Св. Варсонофій Великий одному брату, який просив пояснити йому питання про міру стримання, відповідав:
Про міру стримання в їжі і питті отці говорять, що треба вживати того й іншого дещо менше необхідного, тобто не наповнювати повністю шлунок. Втім, міра стримання не обмежується тільки їжею і питтям, але поширюється і на розмови, і на сон, на одяг і на всі почуття; у всьому цьому повинна бути міра стримання. І коли той же брат запитав знову: «Що значить вживати "дещо менше необхідного" в їжі, питті..?», - Варсонофій Великий додав:
Відділяти від усієї кількості їжі, тобто хліба, інших харчів або овочів без малого одну унцію (близько 30 г); а щодо вина і води, - відділяти менше половини чаші. А під час збентеження і війни помислів належить і звичну кількість їжі і пиття дещо зменшувати, тобто їжу на одну унцію, а все пиття на половину чаші, так, щоб загалом зменшувати кількість їжі на дві унції, а пиття на цілу чашу.
Бог дав людині розум для того, щоб розрізняти речі. Після праці в дорозі, або після інших важких робіт людина не може зберегти той же режим, якого дотримується в інші дні, але робить тілу невеликі поблажки; наприклад, якщо хтось (зазвичай) їсть протягом дня півлітри хліба, і, через працю, з’їсть ще одну унцію, то він вчинив "по силі своїй", бо йому і потрібно було з’їсти більше.
В їжі стримуй себе тоді, коли хочеш з’їсти ще трохи, і в такий спосіб завжди вживай її помірно.
Щодо вина, то здоровому… досить однієї чаші протягом дня, якщо він нічого не має, крім цього. Якщо ж часто хворіє, може вжити дві цілі чаші.
Що ж стосується Отців, як вони трималися настільки суворого правила в їжі, - очевидно, вони тіло своє зробили до цього придатним.
Втім, ті, хто добре і розсудливо управляє собою, згідно з силами тіла влаштовують і свої дні.
До тих, які через нестачу сил і хворобливий стан тіла не можуть суворо постити, дуже втішно говорять у своїх відповідях хворим і слабким той же Св. Варсонофій Вел. і сподвижник його Св. Іоан Пророк.
Так, на питання «Скажи мені, батьку мій, чи бути поблажливим до тіла, коли воно вимагає їжі через неміч; також чи можна приймати її раніше звичного, чи потрібно дотримуватися звичайного часу і зневажати все оце, хоча б і важко було переносити, Св. Іоан відповідав:
Людина повинна тільки спостерігати, щоб не вжити, або не зробити чогось через пристрасть; а що він робить через неміч, або через необхідність, те не вважається для нього як гріх чи як розслаблення.
Христос посеред нас.
І є, і буде.
Вас також може зацікавити наступна стаття:
Comments