Чернече життя: келійне правило
- admin
- 4 вер. 2020 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 25 вер. 2020 р.

Свято-Миколаївський монастир продовжує перекладати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка була видана у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.
Кількість псалмів, молитов і поклонів на добу, як ми сказали вище, має бути призначена кожному ченцю, згідно з його силами, духовним його Отцем; але як певну основу для цих призначень згадаємо про той склад келійного чернечого правила, яке друкується у кінці Псалтиря з послідуванням, і про інший, вживаний у благовлаштованих наших обителях.
У Псалтирі сказано:
Правило монахам і всякій світській людині, що хоче його мати; надруковане на кожний день тим, хто грамоту знає.
Повечір’я з визначеними канонами, і чотири кафизми з тропарями і молитвами, і пісні пророчі. Триста поклонів; шістсот молитов Ісусових; сто молитов Богородиці з молитвою: "Владичице моя, Пресвятая Богородице, спаси мене грішного!".
І так на всю седмицю увесь Псалтир звершують і правило творять.
Інші ж новоначальні Монахи і немічні читають по три кафизми і творять сто поклонів, триста молитов Ісусових і Богородиці сто.
Замість цього правила, не завжди зручного для виконання, складено благочестивими мужами і передається переданням з роду в рід у наших руських обителях наступне келійне правило.
Крім церковної служби – літургії, утрені і вечірні з повечір’ям, на яких обов'язково повинна бути вся братія Обителі, - багато з них щодня читають у келії одну главу з Євангелія за порядком, починаючи з 1-ї глави Євангелія від Матѳея до останньої глави Єв. від Іоанна, і дві глави з Апостола, також в ряд, починаючи з Діянь Св. апостолів і закінчуючи останньою главою Апокаліпсиса Св. Іоанна Богослова; причому останні 7 глав Апокаліпсису читаються по одній на добу; тоді остання з них випадає до читання якраз у той же день, як і остання глава Євангелія від Іоанна.
По завершенні в такий спосіб читання всього Нового Завіту починають знову з 1-х глав точно таким же порядком нове коло читання.
З Псалтиря читають по одній кафизмі на добу, з першої до останньої включно.
Крім цього, звершують так зване п'ятисотенне келійне правило наступним чином:
Після звичних трьох поклонів, що покладаються на початку кожного молитослів’я в церкві і в келії з молитвою «Боже! Будь милостивий до мене грішного! Боже! Очисти гріхи мої і помилуй мене! Господи, що створив мене, помилуй! Без числа нагрішив я, Господи, прости мене!», у келії приєднується і четвертий поклон з молитвою «Владичице моя, Пресвятая Богородице, спаси мене грішного!»
Потім читається:
Молитвами святих Отців наших, Господи, Ісусе Христе Боже наш, помилуй нас!
Слава Тобі, Боже наш! Слава Тобі! Царю Небесний, Святий Боже: тричі, Пресвята Тройце, Отче наш, 12 разів «Господи помилуй», Слава і нині. Прийдіте поклонімся: тричі, Псалом 50-й: Помилуй мене Боже, Вірую в Єдиного Бога.
Після цього 100 молитов «Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного!», на перших 10-ти молитвах по земному поклоні, на наступних 20-ти молитвах - поясний поклон, на останній, сотій, молитві - знову земний поклон.
Після того молитва до Пресвятої Богородиці, що розміщена у кінці ранніх молитов і починається словами: "Пресвята Владичице моя Богородице".
"Пресвята Владичице моя Богородице, святими Твоїми і всесильними молитвами віджени від мене, смиренного і недостойного раба Твого, безнадійність, недбалість, лінощі і безглуздя і всі темні, лукаві й брудні думки та наміри від окаянного мого серця та від затьмареного мого розуму. Погаси полум’я моїх пристрастей, бо я убогий і недостойний. Визволи мене від незчисленних нечестивих спогадів, думок та дій. Бо Ти Благословенна єси у всіх народах, і славиться пречесне ім’я Твоє на віки віків. Амінь".
Після цієї молитви - земний поклон. Потім знову сто молитов Ісусових, у попередньому порядку з 10-ма земними і 20-ма поясними поклонами; на останній молитві Ісусовій земний поклін і знову та ж молитва: "Пресвята Владичице моя Богородице" з земним поклоном. Після третьої сотні молитов Ісусових у тому ж порядку з 10-ма земними і 20-ма поясними поклонами, - остання, сота, молитва з земним поклоном, і знову та ж молитва до Пресвятої Богородиці.
По завершенні цієї останньої молитви - земний поклін і четверта сотня таких молитов до Пресвятої Богородиці: "Пресвята Владичице моя Богородице, спаси мене грішного!".
З цієї сотні перші 10 молитов також із земними поклонами, а наступні 20 з поясними, решта 69 без поклонів, як і на перших трьох сотнях. Остання, сота, молитва із земним поклоном, і після неї також із земним поклоном молитва: "Пресвята Владичице моя Богородице", яка читалася після перших трьох сотень.
Потім 50 молитов «Святий Ангеле Божий, Охоронителю мій, моли Бога за мене грішного!»: на перших п'яти молитвах по земному поклону, на наступних 10-ти по поясному, а останні 34 молитви без поклонів, тільки на останній земний поклон, і знову читається молитва «Пресвята Владичице моя Богородице» із земним поклоном.
Після цього 50 молитов «Усі святі, моліть Бога за мене грішного!». На перших 5-ти молитвах по земному поклоні, на наступних 10-ти – поясний; остання молитва знову із земним поклоном, після якого знову читається молитва "Пресвята Владичице моя Богородице" із земним поклоном.
Потім "Достойно є" і земний поклон. Після цього - Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі! Слава і нині. Господи помилуй, тричі, і – «Молитвами святих Отців наших, Господи Ісусе Христе Боже наш, помилуй нас! Амінь».
На завершення чотири земні поклони з короткими молитвами, вказаними на початку.
Comments