top of page

«Чернече життя»: будь-якій боротьбі з гріхом і пожаданням служить началом труд бдіння і посту

  • Фото автора: admin
    admin
  • 31 лип. 2019 р.
  • Читати 2 хв



Свято-Миколаївський монастир продовжує публікувати книгу "Чернече життя: за висловами про нього святих отців подвижників", яка вийшла у 1885 р. у Києво-Печерській Лаврі.


Раніше ми опублікували статтю про стримання, яке засвідчує, що людина вмерла з Христом.


 

Оскільки тіло наше невпинно виснажується і потребує підтримки, тому і поклик до споживання їжі є природним, і прямий закон споживання їжі

вимагає для підтримки життя наповнювати спорожніле, чи це буде потреба в сухій, чи в рідкій їжі.


Чому потрібно вживати в їжу те, чим без багатьох клопотів задовольняється потреба? На це вказав сам Господь, коли частував змучених людей, щоб не ослабли в дорозі (Матѳ 15, 32). Він міг зробити чудо в пустині більш видовищним появою дорогих страв, але уготовив для них таку просту і невишукану їжу, як ячмінні хліби, і до хлібу трохи риби. А про пиття і не згадав, тому що є природна і достатня до задоволення потреби всіх вода; хіба кому через хворобу таке пиття шкідливе і не повинне вживатися, за порадою Павла Тимоѳію (1 Тим. 5, 23).


І все, що викликає явну шкоду, не повинно бути у споживанні. Бо безглуздо буде, приймаючи харчі для підтримки тіла, цими ж самими харчами озброюватися проти тіла і перешкоджати йому в служінні заповіді.


Оце ж саме служить для нас взірцем у тім, щоб привчати душу свою уникати шкідливого, хоча б воно було приємним. У всякому ж роді страв треба віддавати перевагу тим, котрі легше дістати, щоб під приводом стримання не клопотати про наїдки улюблені й дорогі, приправляючи страви дорогими солодощами.

Подібно до Св. Василія Великого й інші Св. Отці навчають, що в пості, необхідному для ченця, повинна бути міра, що відповідає силам людини.


Св. Ісаак Сирін говорить:


Усім відомо, що будь-якій боротьбі з гріхом і пожаданням служить началом труд бдіння і посту, особливо ж тим, хто подвизається супроти гріха, що всередині нас перебуває (Сл. 21-е, стор. 110). Але стережися, щоб не занадто знемогло тіло твоє і від того не посилилося проти тебе нерадіння і не охолодило душу твою (Сл. 40-е, стор. 208). Коли тіло немічне, і будеш примушувати його до діл, що перевищують сили його, - тоді душі твоїй додаєш потьмарення до потьмарення, і вносиш в неї велике збентеження.

А якщо тіло міцне, і віддаєш його спокою і неробству; то в душі, що мешкає в цьому тілі, розвивається всякий порок: і якби хто навіть сильно бажав добра, невдовзі відніметься в нього й сама думка про добро, яку він мав (Сл. 85-е стор. 499-я). Усякому належить немовби на вагах зважувати життя своє (Сл. 40-е, стор. 208). Помірному ж і ревно здійснюваному діланню нема ціни (Сл. 71-е стр. 445).


 

Христос посеред нас.

Є і буде.


Вас також може зацікавити наступна стаття:


Comments


ШАПКА1.jpg
bottom of page