top of page

Про молитву: Світло у темряві



«Чернецтво Волині» продовжує переклад і публікацію книги «Архімандрит Софроній (Сахаров) - Про молитву. Про молитву Ісусову».

 
Коли молимося в тихому й усамітненому місці, тоді нерідко всілякі непотрібні думки настирливо збираються навколо розуму, відриваючи його увагу від серця. Молитва виглядає безплідною, тому що розум не бере участі в прикликанні Імені Ісуса, і лише уста механічно повторюють слова. Коли ж припиняється молитва, тоді, зазвичай, помисли віддаляються, залишаючи нас у спокої. У цьому складному явищі є, однак, сенс: прикликанням Імені Божого ми вводимо в рух усе таємне, що криється всередині нас; молитва уподібнюється купі променів світла, кинутій на темне місце нашого внутрішнього життя, і відкриває нам, які пристрасті чи схильності гніздяться всередині нас. У таких випадках потрібно посилено вимовляти Святе Ім'я, щоб покаянне почуття зростало в душі.

«Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного».


Наш дух, нетлінний за задумом Божим щодо нас, страждає у в'язничній камері пристрастей гріховних. Чим глибший біль наш від усвідомлення нашої віддаленості від Бога через гріх, тим напруженішим є порив нашої душі до Бога, і вона молиться з великою скорботою, з плачем, жадаючи єднання з Ним. І Він не зневажає розкаяного серця й приходить до нас; і «глибоке» серце людини усвідомлює свою спорідненість з Ним, що «відчутно» присутній і діє всередині нас. З цього видно, що й тіло наше, властивим йому чином, сприймає дихання Бога Живого:


«Ісусе, Сину Бога Живого, помилуй нас».


Спадщина, залишена нам отцями - їх вчення і оповіді про дари Божі - містить також і окреслення шляхів до богопізнання, тобто тієї боротьби, яку вели вони у своєму внутрішньому світі із «законом гріха», що живе в кожному з нас (Рим. 7, 23), - цим трагічним наслідком першого великого падіння людини. Кожен, хто став на терен багатогранної битви за здобуття святої вічності, зустрінеться, між іншим, з необхідністю протистояти руйнівному впливу світу, який оточує нас і відвертається від молитви; найкращий щит за цих умов, знову ж таки, -


«Господи, Ісусе Христе, помилуй нас і світ Твій».

ШАПКА1.jpg
bottom of page