top of page

Про молитву: Первісне покликання

  • Фото автора: admin
    admin
  • 30 груд. 2020 р.
  • Читати 2 хв


«Чернецтво Волині» продовжує переклад і публікацію книги «Архімандрит Софроній (Сахаров) - Про молитву. Про молитву Ісусову».

 

Духівницьке служіння в умовах нашої епохи - завдання надлюдське. Важко спасатися в наші дні масової апостазії [віровідступництва]. Сучасники Ісуса «вийшли з мечами й киями, щоб узяти Його ... але Господь сказав їм: тепер ваша година і влада темряви» (пор.: Лк. 22: 52-53).


Чи не згустилася ще більше ця інфернальна «темрява» в наші дні? Адже не перестає зростати відчай у насельників нашої планети, і до крові важко молитися за цей світ, яким він є. Наведу одну з моїх молитов до Бога Всевишнього:


Відкрий серцю моєму таємниці Твої; яви мені грішному Твою потаємну одвіку Премудрість; Духом Твоїм Святим просвіти розумові очі серця мого, щоб міг я пізнавати Твій благий промисел про весь рід людський навіть у найжахливіших подіях сучасності. Дай душі моїй сили терплячої любові, бо я знемагаю в тлінній плоті моїй від того, що бачу, і ще більше - від слухання про нестерпні тортури, що відбуваються по всій землі над полоненими браттями... Ти не раз давав мені впевненість у остаточній перемозі Світла Твого, і все ж - Ти бачиш, що я виснажений у служінні моєму.


З молодих років стою я в скорботному здивуванні від картини, що розгортається переді мною. Але бували години дивного торжества, коли крайнє безумство всього переконувало мене в неминучості наявності іншого «полюса» в бутті світу - Премудрості. Я не осягав її, але вона вливала в душу надію преображення тварі, і молитва за весь світ відроджувалася в серці, і Світло незаходиме зціляло мою душу.


Під час молитви про людей серце нерідко відчуває духовний або душевний стан тих, за кого приноситься Богу молитва. Завдяки цьому, духівник може переживати їх «долі»: достаток і щастя в любові, знемогу в праці, страхи щодо прийдешніх лих, жах відчаю і подібне до цього. Поминаючи перед Господом недужих, він духом схиляється над одром мільйонів людей, котрі в кожен момент дивляться в обличчя смерті і які перебувають у болісній агонії. Переводячи увагу на померлих, ієрей природно розумом іде в той світ і бере участь або в спокійній відданості душі Богові, або в страхові перед невідомим, що вражає уяву раніше ніж відбудеться сам факт відходу з цього світу. І якщо перебування біля постелі тільки однієї людини, що помирає в агонії, дає нам картину, яка приголомшує своїм контрастом з нашим уявленням про первозданну людину, то думка духу нашого про всіх страждальців землі перевищує міру витривалості нашої психіки і навіть тіла. Для священика і духівника це надзвичайно відповідальний поріг: що робити? Заплющити очі на все заради нормального для всіх нас інстинкту самозбереження, або ж піти далі? Без попереднього подвигу глибокого покаяння через дар Звище це «далі» недоступне людині. По суті мова вже йде про прямування за Христом у Гефсиманський сад і на Голгофу, щоб разом з Ним, Його силою, пережити трагедію світу як свою ОСОБИСТУ; надчасово і надпросторово в дусі обіймати співчутливою любов'ю весь рід наш, що погруз в нерозв'язних конфліктах.


Серцевина всесвітньої трагедії в тому, що нами забуте і навіть відкинуте первісне покликання наше. Усезгубна пристрасть гордості долається тільки всеохопним покаянням, через яке сходить на людину благословення Христового смирення, що творить нас дітьми Отця Небесного.

Comments


ШАПКА1.jpg
bottom of page