top of page

Наверніться до Мене всім серцем своїм у посту, плачу і риданні



Біблійні читання 10 березня


Книга пророка Іоїля, 2, 12-26


12 Але і нині ще говорить Господь: наверніться до Мене всім серцем своїм у посту, плачу і риданні. 13 Роздирайте серця ваші, а не одяг ваш, і наверніться до Господа Бога вашого; бо Він благий і милосердий, довготерпеливий і многомилостивий і жалкує про біди. 14 Хто знає, чи не змилостивиться Він, і чи не залишить благословення, хлібного приношення й узливання Господу Богу вашому? 15 Засурміть трубою на Сионі, призначте піст і оголосіть урочисте зібрання. 16 Зберіть народ, скличте зібрання, запросіть старців, зберіть отроків і немовлят; нехай вийде наречений з палацу свого і наречена зі своєї світлиці. 17 Між притвором і жертовником нехай плачуть священики, служителі Господні, і говорять: «пощади, Господи, народ Твій, не віддай спадщини Твоєї на наругу, щоб не знущалися з нього народи; для чого будуть говорити між народами: де Бог їхній?» 18 І тоді возревнує Господь за землю Свою, і пощадить народ Свій. 19 І відповість Господь, і скаже народу Своєму: ось, Я пошлю вам хліб і вино і єлей, і будете насичуватися ними, і більше не віддам вас на наругу народам. 20 І того, хто прийшов з півночі, віддалю від вас, і вижену в землю безводну і порожню, переднє полчище його — у море східне, а заднє — у море західне, і піде від нього сморід, і підніметься від нього смердота, оскільки він багато наробив зла. 21 Не бійся, земле: радуйся і веселися, бо Господь великий, щоб зробити це. 22 Не бійтеся, тварини, бо пасовища пустелі виростять траву, дерево принесе плід свій, смоковниця і виноградна лоза покажуть свою силу. 23 І ви, діти Сиону, радійте і веселіться у Господі Бозі вашому; бо Він дасть вам дощ за мірою і буде посилати вам дощ, дощ ранній і пізній, як раніше. 24 І наповняться токи хлібом, і переповняться підточилля виноградним соком і єлеєм. 25 І воздам вам за ті роки, коли пожирали сарана, черва, жуки і гусінь велике військо Моє, яке послав Я на вас. 26 І до ситости будете їсти і насичуватися і славити ім’я Господа Бога вашого, Який дивне вчинив з вами, і не осоромиться народ Мій повіки.

Толкова Біблія


Пророк переходить до умовляння народу: пророк говорить, що незважаючи на близькість дня гніву Господнього, цей гнів ще може бути відвернений істинним покаянням, - не лише в зовнішніх обрядах, а головним чином у сокрушенні серця.


...Зміна Господом Своїх планів і рішень не суперечить незмінності Божій, тому що обітниці даються Богом з умовою виконання або невиконання людьми заповідей Божих.


Пророк висловлює надію на помилування, з'єднану з деяким сумнівом, щоб, на думку тлумачів, з одного боку, не довести народ до відчаю, а з іншого - не подати йому приводу до безпечності...


...Мова йде не про поневолення Ізраїля язичницькими народами, як припускають захисники алегоричного тлумачення кн. Іоїла, а взагалі про важкий стан країни, що може дати привід для насмішок з боку язичників.


...Ми маємо історичне зауваження про те, що Господь помилував єврейський народ. Пророк давав надію на таке помилування тільки під умовою навернення народу, посту і молитви...


Пророк, ймовірно, хоче висловити загальну думку, що Господь почув молитву народу і виконав його прохання.


...І, нарешті, зображує суд над усіма народами і наслідки його...


...Слова пророка розуміють в сенсі обітниці, що Господь дасть народу вчителя і пророків (Кнабенбауер), зокрема в особі пророка Іоїла (Ореллі) або що Господь пошле вчителя Правди - Месію (Шегги, Гоонакер). ...


Господь обіцяє щедро винагородити іудеїв за той час, який вони страждали від сарани. ...Мову пророка можна розуміти в поетичному сенсі, як вказівку на спустошення країни, яке було таким великим, ніби сарана прилітала кілька років поспіль (Добронр.).



Книга пророка Іоїля, 3, 12-21


12 Нехай встануть народи і спустяться у долину Іосафата; бо там Я воссяду, щоб судити всі народи звідусюди. 13 Пустіть у діло серпи, бо жниво дозріло; йдіть, спустіться, бо точило повне і підточилля переливаються, тому що злість їхня велика. 14 Натовпи, натовпи у долині суду! бо близько день Господній до долини суду! 15 Сонце і місяць потьмаряться і зірки втратять блиск свій. 16 І прогримить Господь із Сиону, і дасть глас Свій з Єрусалима; здригнуться небо і земля; але Господь буде захистом для народу Свого й обороною для синів Ізраїлевих. 17 Тоді пізнаєте, що Я Господь Бог ваш, Який живе на Сионі, на святій горі Моїй; і буде Єрусалим святинею, і не будуть вже іноплемінники проходити через нього. 18 І буде у той день: гори будуть капати вином і пагорби потечуть молоком, і всі русла юдейські наповняться водою, а з дому Господнього вийде джерело, і буде напоювати долину Ситтим. 19 Єгипет зробиться пустелею й Едом буде безлюдним степом — за те, що вони пригноблювали синів Іудиних і проливали невинну кров у землі їхній. 20 А Іуда буде жити вічно і Єрусалим — у роди родів. 21 Я змию кров їхню, яку ще не змив, і Господь буде жити на Сионі.

Толкова Біблія


Образ жнив і зборів винограду - образ страшного суду. Образом жнив подається думка, що суд настане в призначений час, коли дозрієють жнива, і що на суді буде відділення доброго від злого, подібно до того як після жнив, під час молотіння та віяння, відокремлюються зерна від полови.


Образ точила є образ гніву Божого, що запалюється супроти грішників і який пожирає їх, подібно до того як жорна тиснуть грона винограду.


Пророк споглядає народи, які зібралися в долині суду. Повторенням... пророк вказує на безліч присутніх.


У цьому значенні деякі коментатори (Креднера, Гольцгаузен)... бачать тут вказівку ​​на те, що з народами в долині Іосафатовій буде вчинено так само, як з полоненими, яких б'ють молотарками.


Пророк говорить про значення дня суду для народу Божого. Знищуючи язичників, Господь явиться охороною Своєму Ізраїлю, який буде насолоджуватися.


...У наведених словах Іоїль подає думку, що торжество ворогів над Єрусалимом буде вже неможливим, так як Господь буде жити на Сіоні.

....І язичники не будуть проходити через нього з метою нападу або завоювання.


Образне зображення майбутнього благоденства Ізраїля: гори, на яких росте виноград... пагорби, на яких пасеться худоба, стоятимуть у молоці, а замість посухи з'явиться велика кількість води...


З ворогів Іуди пророк виділяє особливо єгиптян та ідумеїв, в провину яким ставиться те, що чинили насильство щодо синів Іди і проливали невинну кров їх. Під пролиттям невинної крові пророк має на увазі, мабуть, вбивства тих юдеїв, які знаходили притулок в Єгипті й Ідумеї, або ж вбивства під час розбійницьких нападів ідумеїв на Ідею...


Зображення пророком суду над світом і спасіння обраного народу, без сумніву, не може бути зрозумілим в буквальному сенсі. Уся мова пророка в Іоїл. 3 має подібний характер. Так як пророцтво про суд ще не здійснилося у всій повноті, то і не можна ще розмежувати в цьому пророцтві образи та ідеї, які втілюються пророком... І взагалі це розмежування образів і ідей становить найбільш важкий пункт в тлумаченні пророцтв. Безсумнівно тільки те, що, сповіщаючи обітницю про зіслання Святого Духа на всяку плоть і про Просвіщення всіх людей цим Духом, Іоїль не міг представляти суд Господа над світом як суд виключно над язичниками.

ШАПКА1.jpg
bottom of page